piątek, 31 października 2014

Halloween

halloween
Halloween

Halloween przypada w wigilię Wszystkich Świętych ( ang. All Hallows Evening – stąd najprawdopodobniej wywodzi się nazwa Halloween) czyli 31 października.
Dokładna geneza pochodzenia święta nie jest znana, uznaje się natomiast iż jest to tradycja pogańskiego pochodzenia, która wywodzi się od celtyckiego święta ku czci bóstwa śmierci i ciemności Samhain. Ostatni dzień października to również ostatni dzień w kalendarzu druidów (celtyckich kapłanów), kiedy to kończył się okres wegetacyjny i następował schyłek cyklu płodności. Celtowie wierzyli, że właśnie tego dnia światy żywych i umarłych najmocniej się przenikają. Była to pora ostatecznych rozrachunków między żywymi i umarłymi, a także dobrymi i złymi siłami. W ten dzień Celtowie gromadzili się przy ogniskach, by złożyć ofiarę bóstwu śmierci Samhainowi. Odprawiano wówczas magiczne rytuały, które miały skłonić duchy do odejścia w zaświaty, by nie gnębiły żyjących. Aby odstraszyć złe moce wszystkie rodziny przebierały się za różne postacie i przynosiły ze sobą rzepę, do której wkładano zapaloną świecę. Taka „latarnia” miała chronić przed wędrującymi duchami, zaś przebranie miało uniemożliwić rozpoznanie przez złe duchy.

Pod wpływem chrześcijaństwa oraz czasu obrządek Samhain ustąpił miejsca Halloween, które przestało być świętem o znaczeniu sacrum, a stało się dla większości ludzi czasem dobrej zabawy.
Halloween pochodzi z krajów anglojęzycznych takich jak Irlandia, Walia, Szkocja czy Anglia. W XIX wieku dotarło do Ameryki wraz z napływem ludności Irlandzkiej. Od jakiegoś czasu przenika także do Europy, miedzy innymi do Polski budząc tym samym wiele kontrowersji i dyskusji.

Krajem, który najhuczniej obchodzi Halloween są Stany Zjednoczone. Przygotowania zaczynają się tam już na kilka tygodni przed. Mówi się, że są dłuższe i bardziej skrupulatne niż w przypadku świąt Bożego Narodzenia. Ludzie przebierają domy, szykują kostiumy oraz straszą siebie nawzajem. A wszystko po to aby w Halloween’owy wieczór móc się świetnie bawić i „najeść nieco strachu”.

3 komentarze:

 1. ...a u Słowian były Dziady ;) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to prawda, nawet podczas Dziadów istniał pewien odpowiednik dyń drążonych na Halloween a były to tzw. karaboszki czyli maski rzeźbione z drewna symbolizujące duchy którymi dekorowano miejsca obrzędów. Poza tym nie tylko Słowianie mieli święto podobne do Halloween, tego typu obrządki istniały również w kulturach afrykańskich.

   Usuń
  2. O proszę, o karaboszkach nie wiedziałam! Bardzo ciekawa informacja, dzięki :)

   Usuń